Zobowiązanie instruktorskie – jak go zorganizować

Organizacja zobowiązania instruktorskiego zwyczajowo należy do opiekuna próby. Jest jego ostatnim, bardzo ważnym zadanie uwieńczające ciężką pracę podopiecznego i stanowiącym oprawę dla tego co najważniejsze – zobowiązania instruktorskiego. To moment, który jest niezwykle ważnym wydarzeniem w życiu każdego Instruktora ZHP. Jest wyraźnym punktem nie tylko na drodze harcerskiego rozwoju, ale także w życiu osobistym. To moment, w którym młoda osoba świadomie bierze na siebie obowiązki wychowawcy ZHP wraz z decyzją, że dobrowolnie ich nie porzuci. Co więc zrobić, aby zdarzenie to było niepowtarzalnym i  niezapomnianym przeżyciem dla przyszłego instruktora? W oparciu o System motywacyjny kadry Hufca Beskidzkiego (Beskidzki Styl) oraz własne doświadczenia stworzyłam listę, która może ułatwić organizację tego przedsięwzięcia:

1. Pamiętaj o dopełnieniu formalności.

Masz 3 miesiące od momentu zamknięcia próby na stopień na organizację zobowiązania. W związku z tym warto pomyśleć o zobowiązaniu jak próba podopiecznego dobiega powoli końca. Wiadomo, że czasem ciężko znaleźć wolny termin zwłaszcza, że przedsięwzięcie wymaga zaangażowania wielu osób. Pamiętaj także, żeby zobowiązanie miało miejsce przed istotnymi wydarzeniami, jak np. zbliżający się biwak drużyny, obóz, czy duża impreza. Dla świeżo upieczonego instruktora to ważne, by mógł się pokazać w insygniach instruktorskich jak najszybciej.

2. Prowadząc próbę podopiecznego masz szanse lepiej go poznać.

Podpytuj go w między czasie co lubi, czym się interesuje, z jakim gronem instruktorskim współpracuje. Wszystkie te informacje przydadzą się w trakcie organizacji.

3. Przyziemne, ale konieczne jest oszacowanie kosztów przedsięwzięcia.

Czasem ciężko zorganizować coś efektownego bez pieniędzy. W ramach Systemu otrzymasz pewną kwotę na zorganizowanie Zobowiązania. Pomyśl także o wkładzie finansowym środowiska instruktorskiego kandydata. Bądź oszczędny, żeby jak najwięcej osób towarzyszyło kandydatowi podczas tej uroczystości, ale też dbaj o to, by były to chwile niezapomniane. Na pewno żadnych kosztów nie powinien ponosić kandydat do Zobowiązania Instruktorskiego.

4. Najważniejszy jest oczywiście moment zobowiązania jednak, aby ten dzień był wyjątkowy warto zapewnić przyszłemu instruktorowi jakąś atrakcję.

Dobrze, jeśli uroczystość Zobowiązania będzie poprzedzona jakąś grą, fabularną wycieczką (nie musi być kilkudniowa), podczas której nie tylko kandydat, ale też inni uczestnicy zobaczą coś nowego, ciekawego, czegoś się nauczą, albo zrobią coś niecodziennego. Na ogół sprawdzają się aktywne atrakcje, takie jak park linowy, strzelectwo, gry miejskie, odwiedziny nowoczesnych-multimedialnych muzeów. Jeśli bliżej znasz podopiecznego, może uda ci się zorganizować coś, co zawsze chciał zrobić (np. przejechać się samochodem terenowym jako kierowca, zanurkować, czy zaśpiewać do akompaniamentu prawdziwego zespołu). Pamiętaj, że nie musisz, a nawet nie powinieneś organizować wszystkiego sam. Instruktorzy, przyjaciele twojego podopiecznego będą świetnym sztabem organizacyjnym dla całej akcji. Dzięki zaangażowaniu większej ilości osób uda się wymyśleć i zrealizować coś atrakcyjniejszego. Fabuły gier na zobowiązanie, w których realizacji uczestniczyłam to, np: „Sherlock Holmes- gra detektywistyczna”, „Boso przez świat – realizacja jednego odcinka programu”, „Akcja policyjna – odbicie przemytu na granicy”, „Bieg terenowy z technik harcerskich na wesoło”. Jak widać pomysły mogą być przeróżne a zadania zależą od fantazji organizatorów. Ważne, aby wziąć pod uwagę zainteresowania osoby, dla której gra jest przygotowywana. Twój podopieczny ma się dobrze bawić!!!

5. Ostatni krok – najważniejszy, to organizacja momentu, w którym podopieczny złoży zobowiązanie instruktorskie.

To moment, który w odróżnieniu od poprzednich atrakcji powinien być harcerski, a przy tym nastrojowy i podniosły. Wszyscy uczestniczący w zobowiązaniu oraz kandydat na instruktora powinni założyć mundury. O czym ponad to pamiętać:

- Zadbaj o klimatyczne miejsce dostosowane także do zainteresowań i oczekiwań twojego podopiecznego. Ważne, żeby na miejscu podczas uroczystości nic nie zakłócało wzniosłego nastroju, możliwe było rozpalenie ognia (preferowane ognisko z prawdziwego zdarzenia, ale pochodnie, czy efektownie ułożone świeczki też mogą robić wrażenie). 

- W takim momencie obok kandydata na instruktora nie powinno zabraknąć harcerskich znajomych, współpracowników, przełożonych, osób ze środowiska działania. Warto zaprosić na ten moment również tych, którzy z różnych przyczyn nie mogli uczestniczyć we wcześniejszej części akcji. Zwyczajowo przy samym zobowiązaniu uczestnikami są wyłącznie Instruktorzy ZHP nijako przyjmujący nowego instruktora w swoje grono.  (nie oznacza to, że inne bliskie kandydatowi osoby nie mogą mu towarzyszyć podczas gry (wycieczki, atrakcji) poprzedzającej samo Zobowiązanie - to jak najbardziej dobry pomysł).

- Ważnym i potrzebnym zwyczajem jest rozmowa z instruktorska w 4 oczy z opiekunem próby na temat okresu próby, planów na przyszłość i spostrzeżeniach kandydata na swój własny temat. To czas na pochwały i podziękowanie za pracę twojego podopiecznego. To moment, w którym pomagający ci instruktorzy mogą przygotować miejsce składania zobowiązania.

- Jak przygotować miejsce zobowiązania? Obowiązkowo zadbaj o ogień i flagę państwową oraz zestaw insygniów instruktorskich (podkładka/ki, lilijka na rękaw, złota lilijka na nakrycie głowy, książeczka instruktorska). Przygotuj dwa egzemplarze tekstu Zobowiązania – posłużą do odczytania jego treści, a następnie po podpisaniu przez przyjmującego i składającego Zobowiązanie jeden egzemplarz będzie pamiątką dla nowego instruktora, a drugi dokumentem dla hufca potwierdzającym złożenie Zobowiązania. Nie zapomnij o gitarze i uzgodnieniu z gitarzystą co i kiedy ma zagrać (zazwyczaj są to trzy piosenki – przed rozpoczęciem, piosenka w trakcie, której składane będą gratulacje nowemu instruktorowi oraz piosenka na życzenie świeżo zobowiązanego instruktora). Pasujące są, np.: „Piosenka Instruktorska”, „Refleksja”, „Osiągnięcia”.

- Przypomnij sobie jak po kolei przebiega składanie zobowiązania, nie robi się tego na co dzień więc łatwo coś pomieszać. Składanie Zobowiązania powinno być poprzedzone uroczystym odczytaniem rozkazu komendanta hufca, w którym przyznano stopień instruktorski. Osobą odbierającą Zobowiązanie (a więc odczytującą jego treść do powtórzenia i kierującą całą uroczystością) powinien być opiekun próby, a w razie jego nieobecność inny Instruktor ZHP. Można także skorzystać ze zwyczaju wybierania świadka zobowiązania (adekwatnie jak podczas Przyrzeczeń Harcerskich). Bezpośrednio przed powtarzaniem roty Zobowiązania, należy spytać, czy kandydat chce złożyć Zobowiązanie Instruktorskie. Kandydat wyciąga dwa palce w stronę flagi bądź ognia. Opiekun staje za nim i kładzie mu rękę na ramieniu. Po komendzie „Do zobowiązania” wszyscy uczestniczący stają na baczność.    Bezpośrednio po wypowiedzeniu treści Zobowiązania wszyscy obecni instruktorzy potwierdzają złożenie Zobowiązania słowami: „Od tej pory jesteś pełnoprawnym Instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego”. Opiekun bądź świadek wręcza insygnia instruktorskie i zakłada granatową podkładkę pod krzyż świeżo  zobowiązanego instruktora.

Zobowiązanie instruktorskie to często ostatnia akcja przygotowana specjalnie dla naszego podopiecznego. Teraz to on będzie organizatorem a nie odbiorcą. To co wydarzy się podczas jego imprezy poprzedzającej zobowiązanie oraz sam uroczysty moment zobowiązania na długo zapadnie mu w pamięci. W pewien sposób jest to również wizytówka opiekuna, ponieważ zdarzenia tego dnia będą powtarzane wielokrotnie przy niejednym ognisku i w niejednym gronie. Pamiętaj, że jest wiele osób, które z przyjemnością ci pomogą. Powodzenia.

 

hm. Alina Solich HR

z-czyni komendanta Hufca Beskidzkiego ds. pracy z kadrą

 

Do góry