Jak rozmawiać z rodzicem - kilka wskazówek

Każdy drużynowy na kursie drużynowych słyszy, że najważniejszym sojusznikiem drużyny, gromady jest rodzic zucha i harcerza. Pomimo to współpraca z rodzicami układa się bardzo różnie. Nie jest to łatwa współpraca. Rodzice nie zawsze znają specyfikę pracy gromady czy drużyny, ciężko im niekiedy zrozumieć prowadzone na zbiórkach zabawy czy ćwiczenia, podejmowaną przez ich dziecko służbę, np. wartowniczą bądź sens realizowanych prób na stopnie i sprawności. Poprzez fakt, że przede wszystkim zależy im na dobru własnego dziecka są najostrzejszymi cenzorami pracy drużynowego. Kontakt bez wątpienia utrudnia różnica wieku pomiędzy młodym drużynowym a rodzicem. Drużynowy nie czuje się swobodnie podczas kontaktu z rodzicami, nie wie jak poprowadzić trudne rozmowy, np. o złym zachowaniu zucha czy harcerza, nie czuje się partnerem w wychowaniu. Pomimo to, sam fakt, że rodzic wyraża zgodę na uczestnictwo swojego dziecka w życiu drużyny oznacza, że darzy nas zaufaniem. Stanowi to dobry grunt do rozwoju bardzo owocnej współpracy. Dobra współpraca przestaje być z konieczności realizowanym obowiązkiem drużynowego, a staje się przyjemnością i ogromnym ułatwieniem w pracy. Co wiec zrobić, aby rodzic stał się sojusznikiem a rozmowa z nim nie stresowała i przynosiła planowane efekty?

Przecieraj ścieżki od samego początku

To bardzo ważne. Dobrze wszyscy wiemy jak ważne jest pierwsze wrażenie. Podobnie jest przy rozpoczynaniu współpracy z rodzicami. Dobry początek to solidna podwalina pod dalszą współpracę. O czym wiec należy pamiętać? Konieczny jest szybki kontakt z rodzicami zucha czy harcerza zaraz po wstąpieniu ich dziecka do drużyny. Podczas pierwszej rozmowy należy przedstawić się J (niby oczywiste, ale często się o tym zapomina) oraz w skrócie wyjaśnić jak działa gromada, drużyna wraz z informacjami organizacyjnymi; termin i godziny zbiórek, wysokość składek członkowskich itp. W gromadzie zuchowej sytuacja jest prostsza, ponieważ rodzice przychodzą odebrać swoje pociechy ze zbiórki. W drużynie harcerskiej oraz starszoharcerskiej warto zadzwonić do rodzica i przekazać te informacje. Podczas pierwszej rozmowy warto również umówić się na sposób kontaktu z rodzicem. Bardzo wygodne są  maile i smsy, ale część rodziców wciąż preferuje przesłanie informacji zapisanej na kartce. Podaj adres strony jednostki- to dobre źródło informacji i promocji waszej jednostki. Po takim starcie wystarczy po prostu utrzymać dobry kontakt,  czyli informować rodziców na bieżąco o tym co będzie się działo z ich dzieckiem. Podczas roku harcerskiego powinny się ponad to odbyć minimum trzy spotkania z rodzicami; spotkanie organizacyjne początkiem roku harcerskiego, spotkanie przed HAL- reklamujące obóz czy kolonię oraz przygotowujące rodziców do wyjazdu ich dziecka na harcerskie wakacje, oraz jedno spotkanie integracyjne rodziców z jednostką, np. ognisko, wycieczka, wspólna wigilijka itp. Podczas wszystkich tych spotkań i rozmów warto zbierać informacje o rodzicach – to jest niesamowite jakie rodzice naszych harcerzy mają umiejętności czy znajomości, które mogą być skarbem w pracy gromady, drużyny. Słuchajmy też co rodzice mówią o swoich dzieciach- znają je lepiej od drużynowego, a już na pewno z innej strony. Informacje takie pomagają w pracy wychowawczej drużynowego.

Kilka dobrych pomysłów:

- Wykonaj kalendarzyk do portfela rodzica z zaznaczonymi na kolorowo datami zbiórek, biwaków, świąt harcerskich. Na odwrocie możesz dać dane kontaktowe do siebie, adres strony internetowej jednostki, wasze logo lub zdjęcie.

- Rozpisując próby na stopnie ze swoimi podopiecznymi zadbaj o to, aby rodzic jeszcze przed rozpoczęciem realizacji próby zapisał na jej odwrocie swoje uwagi bądź zatwierdził zapisane wymagania. Dzięki temu rodzic widzi, że harcerstwo to nie tylko zabawa, ale również praca nad rozwojem jego dziecka. Ponadto rodzic może zasugerować zmiany w zadaniach dotyczących życia rodzinnego bądź nauki dziecka. Rodzic wie lepiej od nas nad czym w tych sferach harcerz powinien pracować.

- Wyślijcie kartki okolicznościowe do rodziców od gromady czy drużyny, np. na DMB, święta wielkanocne czy z obozu. Możecie zrobić sobie wspólne zdjęcie (jakieś z fantazją – pod choinką z okazji świąt albo układając ze swoich ciał litery DMB), które będzie stanowiło atrakcyjną pierwszą stronę waszej kartki okolicznościowej. To bardzo miły gest, na pewno zostanie zauważony i bardzo dobrze odebrany.

- Napisz list do rodziców na zakończenie roku harcerskiego. List powinien zawierać informacje o ich dziecku, postępy jakie poczynił w ciągu minionego roku, osiągnięcia, zachowanie na zbiórkach. Podziękuj za ich zaufanie i współpracę. To bardzo atrakcyjny pomysł podsumowania roku pracy wychowawczej z dzieckiem, jednak jest bardzo czasochłonny. Tu nie może być „kopiuj – wklej”. Nad pracą każdego dziecka trzeba się zastanowić aby list był wartościowy.

 

Przygotuj się do rozmowy

 

Jeśli twoja współpraca z rodzicami układa się dobrze, to każda, nawet nieprzyjemna rozmowa powinna przejść łatwiej. Pomimo to, do każdej indywidualnej rozmowy z rodzicem dotyczącej jego dziecka należy się dobrze przygotować. Po pierwsze zastanów się jaki problem chcesz poruszyć i (co najważniejsze) jaki cel chcesz osiągnąć tą rozmową, np. żeby rodzic puścił dziecko na biwak, żeby rodzic dowiedział się o nieodpowiednim zachowaniu swojego dziecka i podjął kroki w tej sprawie. To ważne żeby drużynowy wiedział do czego dąży, to bardzo usprawnia rozmowę. Przemyśl również w jakie słowa ubrać  to co chcesz przekazać, abyś został dobrze zrozumiany. Następnie umów się z rodzicem. Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu będziesz mógł łatwiej ocenić ile potrwa rozmowa i gdzie chcesz ją przeprowadzić. Długie rozmowy warto prowadzić w miejscu, w którym można spokojnie posiedzieć, np. hufiec, dom podopiecznego (bez stresu, że za chwilę woźny zamyka szkołę i trzeba będzie wyjść). Zastanów się także czy tej rozmowie może przysłuchiwać się dziecko, którego ona dotyczy, czy wolisz rozmowę na osobności. Po drugie przemyśl jak powinieneś się zachowywać podczas rozmowy. Biorąc pod uwagę różnicę wieku pomiędzy rodzicem a drużynowym warto zaplanować swoje zachowanie tak, aby świadczyło o dojrzałości i odpowiedzialności drużynowego. Dobrze jest spytać zaufaną, starszą osobę, np. rodzica czy przełożonego, co zmienić w swoim zachowaniu, aby zrobić na rodzicu dobre wrażanie. Czasem wystarczy mniej gestykulować, mówić wolniej , zadbać o odpowiednią postawę ciała – wyprostowane plecy, spokojne spojrzenie (na rozmówcę, a nie na buty czy ściany). Panowanie nad swoim ciałem i sposobem mówienia jest niezwykle trudne, ale z każdą rozmowa będzie coraz łatwiej. Jest to bardzo przydatna umiejętność , także poza harcerska.

 

Dobrze poprowadź rozmowę

 

Jeśli rozmowa jest naprawdę ważna zadbaj o to abyś tak ty, jak i twój rozmówca miał odpowiednią ilość czasu, oraz żeby miejsce spotkania było wygodne i umożliwiało swobodną rozmowę. Pamiętaj dlaczego umówiłeś się na rozmowę z rodzicem. Jesteś wychowawcą jego dziecka więc zależy wam na tym samym -  na dobru dziecka. To ważne, żeby rozmowa nie wyglądała jak przyjście na skargę. Żaden rodzic nie lubi jak ktoś krytykuje jego dziecko lub np. jego zachowanie jako rodzica. Dziecko nie jest nigdy problemem. Problemem może być zachowanie lub sytuacja, zdarzenie do którego doszło. Rozmowa powinna być spokojna i rzeczowa. Wysłuchaj opinii rodzica na temat całej sytuacji, ale sam również przedstaw swój punkt widzenia. Pamiętaj aby odpowiednio zakończyć rozmowę. Podsumuj w paru słowach wszystko, aby upewnić się, że oboje rozumiecie sytuację tak samo. Na koniec należy podjąć jakąś decyzję dotyczącą rozwiązania sytuacji, zaplanować najbliższe kroki. Jeśli sytuacja jest zbyt złożona, aby dało się ją rozwiązać podczas jednego spotkania należy od razu umówić się na następne. Jeśli sytuacja została wyjaśniona sam zaplanuj sobie kolejny kontakt z rodzicem, podczas którego powiesz mu jakie efekty przyniosły podjęte przez was działania. Kończąc spotkanie podziękuj rodzicowi za zaangażowanie i zrozumienie. 

 

Pamiętaj!!! Jeśli problem jest naprawdę poważny i obawiasz się, że rozmowa może przerosnąć twoje możliwości zwróć się z prośbą o pomoc do swojego namiestnika, albo do mnie. Pomożemy przygotować ci się do rozmowy, a jeśli będzie taka potrzeba będziemy w niej uczestniczyć razem z tobą. Nie odkładaj problemu na później, sam się nie rozwiąże a im szybciej się reaguje tym lepiej.

 

Co zyskujesz dzięki dobrym kontaktom z rodzicami

 

- Zadowolony rodzic to zaangażowany zuch czy harcerz. Jeśli rodzic jest zadowolony z uczestnictwa jego dziecka w życiu gromady czy drużyny nie będzie zgadzał się na udział w przedsięwzięciach jednostki, w biwakach i chętniej pośle dziecko na kolonie czy obóz.

- Dzięki dobrej współpracy z rodzicami drużynowy zyskuje ok 50 osób na których wsparcie może liczyć podczas pracy jednostki- pomoc w remoncie harcówki, pozyskanie środków remontowych czy plastycznych, zawiezienie zuchów na miejsce biwaku, itp. Nieoceniona pomoc bez której wiele inicjatyw by się nie odbyło.

- Jeśli rodzic jest zadowolony z pracy z gromady/ drużyny będzie dla was świetną reklamą. Poleci waszą jednostkę swoim znajomym, będzie dawał wam dobre rekomendacje w gronie innych rodziców, np. nowych członków.

- Większość jednostek dzieła przy szkołach. Tu również rodzice zadowoleni z pracy drużyny mogą bardzo pomóc. Dla dyrekcji szkoły opinia rodziców jest bardzo ważna. Tak wiec dzięki poparciu rodziców łatwiej będzie wam zdobyć oddzielną harcówkę w szkole, przeprowadzić nabór czy kiermasz prac dzieci.

- I sprawa prozaiczna, ale także bardzo istotna. 1% podatku rodziców przekazany na działalność jednostki jest dużym zastrzykiem finansowym ułatwiającym działanie.

 

Myślę, że warto.

 

phm. Alina Solich HR

z-czyni komendanta hufca ds. pracy z kadrą

magister pedagogiki

Artykuł napisany w ramach próby na stopień harcmistrzyni.

 

Do góry