Komendant Komendy Miejsca w Bielsku (1925-1928) i hufcowy Męskiego Hufca w Bielsku (1928-1929). Prekursor harcerskiego lotnictwa szybowcowego na Śląsku.
Urodzony 2.07.1906 w Tarnowie. Syn radcy ministerialnego Henryka Konckiego i Janiny z.d. Jodłowskiej, bratanek Wojewody Śląskiego Tadeusza Konckiego (1923-24).
Wykształcenie: Szkoła Powszechna w Tarnowie, Gimnazjum Państwowe w Katowicach (1922-1925), Państwowa Szkoła Przemysłowa, Wydział Mechaniczny w Bielsku.
Do harcerstwa wstępuje w 10 roku życia w szkole powszechnej w Tarnowie (do skautowej gromady „Wilczków”). W 1920 roku jako ochotnik w Służbie Obywatelskiej miasta Warszawy bierze udział w obronie ojczyzny przed najazdem bolszewickim. W 1922 roku wraz z rodzicami przenosi się do Katowic, gdzie uczy się i kontynuuje działalność harcerską w Gimnazjum Państwowym. W 1925 roku rozpoczyna naukę w Państwowej Szkole Przemysłowej Stopnia Wyższego w Bielsku. Z pomocą nauczycieli, Henryka Boryczko i Kazimierza Srebro, zakłada dwie pierwsze na terenie Bielska drużyny harcerzy: I DH im. Tadeusza Kościuszki przy Polskim Gimnazjum Państwowym i II DH im. Ks. Józefa Poniatowskiego przy Państwowej Szkole Przemysłowej. Po utworzeniu przez Stefana Rajmana III DH im. Kazimierza Pułaskiego przy Szkole Wydziałowej, powstaje w Bielsku Komenda Miejsca, przemianowana w 1928 roku po utworzeniu kolejnych drużyn na Komendę Męskiego Hufca ZHP. Ich komendantem, a następnie hufcowym mianowany zostaje Roman Koncki. Już w 1925 roku powołuje w swojej szkole pierwsze Koło Przyjaciół Harcerstwa obejmujące opieką wszystkie drużyny męskie i żeńskie w mieście. Pomaga ono w wyposażeniu hufca i drużyn w sprzęt obozowy, turystyczny i sportowy. Dzięki niemu w 1926 i 1927 roku hufiec organizuje obozy letnie w których bierze udział 60 harcerzy, w 1927 roku otrzymuje sztandar, a w1928 roku Zarząd Oddziału Śląskiego ZHP powołuje pod przewodnictwem gen. bryg. Wacława Przeździeckiego i starosty powiatu bielskiego Józefa Dudy Komitet Bielski budowy Śląskiej Stanicy Harcerskiej na Buczu – będącej ośrodkiem szkoleniowym dla drużynowych.
W 1928 Roman Koncki roku zawiązuje przy bielskiej Komendzie Hufca Krąg Szybowcowy, który po pięciu latach staje się prężnie działającym Oddziałem Harcerskiego Koła Szybowcowego Chorągwi w Katowicach. W tym samym roku organizuje obóz hufca w Pewli i szkolenie zastępowych w Lidzbarku. W lipcu 1929 roku z 30-osobową reprezentacją harcerzy z Bielska i powiatu bielskiego bierze udział II Narodowym Zlocie Harcerzy w Poznaniu i organizuje wyjazd 7-osobowej reprezentacji hufca na Międzynarodowy Zlot Skautów „Jamboree” w Anglii. W okresie wakacji organizuje obozy hufca w Rytrze, Niżowie oraz obozy popołudniowe, tzw. „dochodzące” dla młodzieży pracującej – na Błoniach w Mikuszowicach Śląskich i pomaga harcerzom ze szkoły powszechnej w Dziedzicach w organizacji obozu harcerskiego i kolonii zuchowej w Zadzielu k. Żywca. Po wakacjach, ponieważ podejmuje pracę zawodową w Nowym Bytomiu w Hucie „Pokój”, przekazuje funkcję hufcowego w Bielsku Stanisławowi Górnemu. Tam kontynuuje działalność harcerską i w 1931 roku zostaje członkiem Komendy Chorągwi Harcerzy Śląskich w Katowicach, gdzie prowadzi Wydział Organizacyjny, pełni funkcję komendanta dwu hufców oraz popularyzuje rozwój szybownictwa wśród harcerzy. W 1932 roku na kursie lotnictwa szybowcowego w Polichnie k. Kielc uzyskuje dyplom pilota, a następnie jako pierwszy śląski harcerz kończy kurs instruktorski. W dniu 21.10.1932 ginie tragicznie na skutek wynikłego z bocznego podmuchu wiatru zderzenia z innym szybowcem.
Za pracę oświatową i wychowawczą z młodzieżą odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.
hm. Krystyna Wójcicka (Nasi wodzowie – Komendanci Hufców ZHP w Bielsku-Białej w latach 1925-2015)