13 grudnia do Bielska-Białej dotarło Betlejemskie Światło Pokoju. Ma rozświetlić instytucje publiczne oraz domy bielszczan. Całą akcją dzielenia się Światełkiem w naszym rejonie zaopiekuje się Hufiec Beskidzki.
 
Na całym świecie skautki i skauci przechodzą ponad podziałami dzieląc się ogniem z Betlejem. Co roku światło to wyrusza w podróż dookoła świata by zapłonąć w najdalszych i najtrudniej dostępnych zakątkach, pokazując jednocześnie, że braterstwo i pokój jest czymś realnym.

W betlejemskiej sztafecie bierze udział również Związek harcerstwa Polskiego. To właśnie 13 grudnia Betlejemskie Światło Pokoju zostało odebrane po polskiej stronie Tatr podczas Betlejemskiego Zlotu w Zakopanem od naszych słowackich sąsiadów. W Zlocie wzięło udział ponad 1600 harcerek i harcerzy. Następnie dzięki pięćdziesięcioosobowej reprezentacji Hufca Beskidzkiego, obecnej podczas trzydniowego Zlotu, Światło dotarło do Bielska-Białej by zapłonąć dla całego Podbeskidzia i rozszerzyć ideę pokoju.

Od 14 do 23 grudnia w godzinach pracy biura będzie można odebrać Światełko w siedzibie Hufca Beskidzkiego tj. od poniedziałku do środy w godzinach 13:00-17:00 oraz w czwartek od 11:00-15:00. 20 grudnia o 12:30 odbędzie się uroczysta msza w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej. Tego dnia harcerze od godziny 14:00 do 16:00 będą obecni na bielskiej Starówce wraz z Betlejemskim Światełkiem. W tych godzinach będzie możliwość odpalenia Ognia z Betlejem i zabrania go w przyniesionych przez siebie zniczach do swoich domów.
Czytaj więcej...

14 listopada w siedzibie Hufca Beskidzkiego miały miejsce wybory władz w Hufcu Beskidzkim. Podczas Zwykłego Zjazdu Hufca, który trwał niespełna pięć godzin, instruktorzy podsumowali zakończoną 4 – letnią kadencję poprzedniej Komendy Hufca, wybrali władze oraz uchwalono projekt Programu Rozwoju Hufca na lata 2015 – 2019.


W sobotni poranek budynek Hufca przywitał blisko 80 gości. Byli wśród nich instruktorzy  oraz wychowawcy harcerscy, jak również przedstawiciele władz lokalnych. W pierwszej części Zjazdu przegłosowano porządek obrad i regulamin. W oficjalnej części miało miejsce przywitanie wszystkich przybyłych na Zjazd, wręczenie podziękowań dla władz miasta i gmin ościennych, oraz wręczenie medali i odznaczeń dla instruktorów, którzy swoją pracą przyczynili się do rozwoju Hufca Beskidzkiego.

Wśród zaproszonych gości pojawił się pan Przemysław Kamiński, pełniący funkcję zastępcy prezydenta miasta Bielska - Białej, pani Anna Skotnicka – Nędzka – zastępczyni wójta Gminy Jaworze, pani Ewa Polaczek – dyrektor SP 3 w Bielsku – Białej. Z ramienia Chorągwi Śląskiej na Zjazd przybyła również harcmistrzyni Anna Petereko będąca komendantką Chorągwi Śląskiej, oraz harcmistrzyni Marzena Malina – Pełnomocnik Komendanta Chorągwi na Zjazd, czuwająca nad prawidłowością przebiegu Zjazdu.

Warto wspomnieć, iż na Zjeździe pojawiło się ponad 70 instruktorów i wychowawców harcerskich z czego 54 posiadało czynne prawo wyborcze. W tym to gronie został wybrany Komendant Hufca wraz ze swoją Komendą, Sąd Harcerski i Komisja Rewizyjna Hufca. Po 4 latach minionej i dobrze ocenionej kadencji harcmistrza Zdzisława Koneckiego, Zjazd ponownie wybrał druha Koneckiego na Komendanta Hufca Beskidzkiego. Do władza hufca wybrany został również harcmistrz Sławomir Gajda, jako Skarbnik, podharcmistrzyni Anna Mrotek – z-ca ds. programowych, podharcmistrzyni Jolanta Bogdanowicz – z-ca ds. pracy z kadrą oraz harcmistrzyni Magdalena Górna – członkini Komendy.

W takim składzie Hufiec Beskidzki ruszy w swoją kolejną 4 – letnią kadencję, ukierunkowany Programem Rozwoju Hufca, który zawiera między innymi zadania dotyczące pracy z kadrą, jej motywacji i przeszkolenia oraz  podniesienia poziomu pracy programowej, jak również szereg innych przedsięwzięć mający przybliżyć działania Hufca do Strategii Związku Harcerstwa Polskiego. Wybranej Komendzie i innym funkcyjnym życzymy powodzenia i czerpania satysfakcji z nowych postawionych przed nimi wyzwań.

Czytaj więcej...

Harcerze z Hufca Beskidzkiego zajęli drugie miejsce w już VII Mistrzostwach Pływackich Chorągwi Śląskiej, które odbyły się w sobotę 7 marca 2015 roku w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Czechowicach­ Dziedzicach.

Impreza co roku budzi zainteresowanie zarówno harcerzy jak i mieszkańców Śląska. W tym roku działający na terenie gminy Bielsko- Biała Hufiec Beskidzki, reprezentowało 40 zawodników.

Zawodnicy startowali w czterech kategoriach wiekowych: zuchy, harcerze, harcerze starsi i wędrownicy. Ścigali się różnymi stylami i na różnych dystansach, zarówno indywidualnie jak i  w  sztafecie.  Przez  całe  zawody  młodych  pływaków  nie  opuszczał  duch  sportu, a na trybunach wierni kibice dopingowali swoich faworytów.

Łącznie udało się im zdobyć aż osiem złotych, cztery srebrne i trzy brązowe medale, co pozwoliło im uplasować się na drugim stopniu podium klasyfikacji generalnej zawodów. Gratulujemy harcerzom tego wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów, nie tylko pływackich!

Czytaj więcej...

Bielscy instruktorzy Związku Harcerstwa Polskiego zostali nagrodzeni podczas VI Gali Mistrzów Harcerstwa Chorągwi Śląskiej, która odbyła się 20 marca 2015 roku w Katowicach. Na organizowanej co roku uroczystej gali, przyznawane są wyróżnienia dla najbardziej zasłużonych w danej dziedzinie wychowawców.  

W tym roku instruktorzy z Hufca Beskidzkiego, działającego na terenie Bielska- Białej, uzyskali cztery nominacje w następujących kategoriach: Strażnik prawa – harcmistrzyni Magdalena Górna, Złoty senior – harcmistrz Maciej Stwora, Harcerski menager – podharcmistrz Mariusz Zemczak oraz Ponad granicami – harcmistrzyni Irena Kowaliczek, która została laureatką harcerskiego „Oscara”.

Ponad to podczas Gali wręczone zostały listy pochwalne Naczelnika ZHP dla wyróżniających się drużynowych. W tym roku były to: podharcmistrzyni Marta Solich, przewodniczka Aleksandra Gluza i przewodniczka Monika Szczotka.

Serdecznie gratulujemy nagrodzonym instruktorom i życzymy dalszych sukcesów na harcerskiej drodze!

Do góry